Каталаза. Реакція ензиму рослинних організмів на зовнішні впливи
В роботі Волкова із співавтора (2013) показано, що екстракт коренів Rhodiola rosea L., який містить комплекс фенілпропаноїдів виклика зменшення активності каталази у клітинах Dioscorea deltoidea Wall.
У хвої сіянців сосни звичайної відзначено пригнічення каталази за дії цинку (Иванов та ін., 2012).
Гербіциди Харнес, Стеллар, Майстер, Пропоніт викликали зниження активності каталази стиглого насіння Zea mays L. (Лашко, Россихіна, 2011).
У працях Г.С. Россихіної-Галичої (2011, 2012, 2013) в насінні Frаxinus excеlsior L., вегетативних органах А. negundo L. та A. pseudoplatanus L. з урбофітоценозів міста Дніпропетровська й вегетативних органах еlytrigia repens (L.) Nevski та аvena fatua L. з шахтних територій установлено зростання активності каталази в 1,1-1,3 разу.
ВИСНОВКИ
В результаті аналізу літературних джерел можна зробити наступні висновки:
. Атмосферне забруднення призводить до порушення феноритмів, змін росту та розвитку вегетативних та репродуктивних органів, а також анатомічної будови рослин. При цьому пригнічуються ростові процеси, погіршуються таксаційні показники деревостанів та спостерігаються негативні тенденції ходу онтогенезу, що призводить до втрати стовбурової деревини. Порушуються важливі фізіологічні процеси на рівні рослинного організму: фотосинтез, дихання, мейоз, мітоз, мікроспорогенез та ін. Пригнічення росту та розвитку рослин веде до деградації рослинного покриву та цілісності екосистем.
. Стан пігментного комплексу рослин - інтеграційний показник, що характеризує стійкість рослин до полютантів. В якості біоіндикаційного показника впливу антропогенних стресових факторів на рослини пропонують використовувати кількісні показники зменшення вмісту хлорофілу в асиміляційних органах рослин. При цьому встановлено, що вплив техногенного забруднення атмосфери викликає не лише зменшення вмісту пігментів в листках, але й зниження співвідношення хлорофілу а / хлорофілу b.
. За дії стресових чинників відбувається активація процесів пероксидного окиснення ліпідів - одного з фундаментальних механізмів порушення цілісності мембран і багатьох ключових систем клітини. Тому підтримка процесів ПОЛ на необхідному і одночасно безпечному для клітин рівні що забезпечується багатокомпонентною системою захисту.
. У рослин існує добре розвинута багаторівнева система захисту від окисної деструкції - антиоксидантна система, до складу якої входять низькомолекулярні і ферментативні компоненти, які працюють в основному комплексно, і, як правило, зміна концентрації або активностей одних антиоксидантів приводить до певних змін інших.
5. Супероксиддисмутаза являється єдиним серед відомих антиоксидантних ферментів, який безпосередньо забезпечує обрив ланцюгів киснезалежних вільно радикальних реакцій у клітинах аеробних організмів. Супероксиддисмутаза здійснює рекомбінацію радикалів кисню з утворенням пероксиду водню та триплетного кисню. Фермент складається з двох ідентичних субодиниць кожна з яких має в середині ланцюга дисульфідний місток, одну сульфгідрильну групу та ацетильовану кінцеву аміногрупу. СОД представлена декількома ізоферментними формами, які розрізняються будовою активного центру (Zn, Cu-СОД міститься в цитозолі й між мембранному просторі мітохондрій клітин еукаріот; Mn-СОД локалізована в мітохондріях еукаріот та бактерій; для мікроорганізмів характерний залізовмісний ізофермент Fe-СОД).
6. Каталаза - фермент класу оксидоредуктаз, виявлений у всіх еукаріотичних організмів, у рослинних клітинах, локалізована в пероксисомах і цитозолі. За нормальних фізіологічних умов вона регулює вміст пероксиду водню в організмі, запобігає його токсичній дії, відіграє важливу роль у процесі старіння рослин. Цей фермент з групи гідропероксидаз каталізує окисно-відновну реакцію, в ході якої із 2 молекул перекису водню утворюються вода і кисень.
7. Пероксидаза - двокомпонентний фермент, який представляє собою сполучення активної групи, що вступає в хімічну взаємодію з субстратами, та колоїдного білкового „носія”, який посилює каталітичну дію цієї групи. Це глобулярний білок діаметром 50 А°, який містить близько 43 % ά-спіральних ділянок в складі білкової частини молекули. Пероксидаза каталізує окислення субстратів органічної природи за рахунок кисню пероксиду водню, що виділяється при його розкладенні. Фермент проявляє малу специфічність по відношенню до донорів водню. Субстратами пероксидази є фенольні сполуки, поліфеноли в вільному стані або в формі різних складних сполук (глікозидів, дубильних речовин) й ароматичні аміни, діаміни, індофеноли, ароматичні амінокислоти, аскорбінова кислота, нітрати.
Цікаві статті з розділу
Фізико-географічна характеристика басейну
Сумська
область розташована у північно - східній частині України. На півночі та сході
межує з Брянською, Курською, та Бєлградською областями Росії, на південному
сході - з Харківською, на півдні - ...
Актуальні проблеми у сфері екологічної безпеки
Екологія сьогодні набуває значення наукової основи організації раціонального
природокористування. Нині вона визначається як вчення про взаємодію живих
організмів з навколишнім середовищем (д ...
Засоби метрології в екологічній стандартизації
Екологія
як комплексна наука оперує інформацією, яку можна одержати тільки шляхом
вимірювань. Вони дають змогу отримати різноманітні кількісні та якісні дані,
необхідні для загальної характ ...