Способи вдосконалення моніторингу навколишнього середовища з урахуванням вимог міжнародних організацій у рамках ЄС
Удосконалення моніторингу навколишнього середовища з урахуванням вимог міжнародних організацій у рамках ЄС насамперед потребує інтеграції зусиль усіх суб'єктів ДСМД, спрямованих на координацію моніторингових робіт, виключення дублювання, оптимізацію мереж згідно з міжнародними стандартами, програмами спостережень, уніфікацію та постійне вдосконалення технічного, науково-методичного, метрологічного забезпечення функціонування мереж спостережень.
Необхідно відмітити, що мережі спостережень у системі ДСМД України побудовано без урахування вимог щодо створення Європейської мережі спостережень та накопичення отриманої інформації про стан навколишнього природного середовища, зокрема мереж Euro Water Net, EuroAirNet та ін. Тому слід переглянути і удосконалити як мережу спостережень за неповним середовищем, так і відповідні програми та набір індикаторів щодо їх відповідності міжнародним стандартам і нормативам, а також визначити пріоритетні показники забруднення. Сучасний стан організації моніторингових спостережень не задовольняє повною мірою інформаційні потреби ДСМД відповідно до вимог, які застосовуються у ЄС. Тому слід створити оптимізовану просторово та за програмами спостережень моніторингову мережу, адаптовану до європейських принципів, стандартів і нормативів.
Зараз інформацію, отриману в результаті моніторингу довкілля, розміщено у відомчих базах даних, не завжди структурованих для використання в ДСМД. Крім того, ретроспективну інформацію зазвичай нагромаджено на паперових носіях. Такий стан не дає можливості в повному обсязі використовувати масиви даних для комплексної оцінки екологічного стану довкілля, взаємовпливу окремих його складових, прогнозування змін екологічного стану екосистем. Підходи та методи оцінки окремих складових об'єктів довкілля також не узгоджено між собою. Неможливість зіставлення даних, у свою чергу, ускладнює прогнозування виникнення негативних явищ та підготовку науково обґрунтованих рекомендацій щодо створення моделей розвитку ситуацій, прогнозування та прийняття оптимальних управлінських рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища та раціонального природокористування.
Отже, методичне забезпечення виконання екологічного моніторингу, накопичення, зберігання і надання інформації в усіх його складових потрібно уніфікувати для всіх суб'єктів ДСМД. Їх основою мають бути загальноєвропейські принципи побудови моніторингової мережі та стандарти, зокрема національні, але розроблені з урахуванням міжнародних принципів і вимог. Методи та методики, що використовують у системах спостережень ДСМД, у перспективі мають забезпечувати відповідний рівень достовірності результатів спостережень і відповідати специфіці вимог інформаційного забезпечення користувачів різного рівня - від загальнодержавного, регіонального рівнів та соціально-виробничої сфери до громадськості.
Слід підкреслити, що технічне забезпечення визначає загальний рівень спостережень, тому важливо постійно вдосконалювати його на засадах системного підходу. Цьому сприятимуть впровадження системи аналізу технічного забезпечення і стану засобів вимірювальної техніки, які використовують у мережах спостережень ДСМД, та розробка рекомендацій щодо напрямів її вдосконалення на засадах послідовного оновлення засобів вимірювальної техніки та обладнання лабораторій відповідно до сучасних вимог загальноєвропейського рівня. У цьому відношенні на особливу увагу заслуговує впровадження багатофункціональних приладів, уніфікація засобів вимірювальної техніки, впровадження автоматизованих постів спостережень та використання засобів дистанційного аерокосмічного зондування.
У сфері метрологічного забезпечення слід досягти єдності, відповідної точності та достовірності результатів спостережень, єдиної методології їх збору, нагромадження, аналізу, узагальнення, надання інформації як на рівні управлінських рішень, так і громадськості. Способи досягнення мети:
• аналіз методів, програм, індикаторів, які використовуються у ДСМД України, і приведення їх відповідно до міжнародних стандартів, їх уніфікація для використання суб'єктами ДСМД;
• удосконалення методичних підходів щодо моніторингової мережі, забезпечення необхідного набору спостережень і індикаторів, які відповідали б сучасним міжнародним вимогам;
• використання сучасних засобів вимірювальної техніки, що мають метрологічні характеристики відповідного рівня;
• забезпечення збору, зберігання і передачі інформації згідно з міжнародними вимогами і стандартами;
Цікаві статті з розділу
Біологічні основи інтродукції видів рододендрон в Житомирському Поліссі
Дипломний проект Мельника В.В. "Біологічні основи інтродукції
видів рододендрон в Житомирському Поліссі." Розроблені пропозиції щодо
збереження та охорони рідкісних видів рослин Жи ...
Методологічні аспекти екологічного менеджменту
Менеджмент є наукою, яка динамічно розвивається з початку 20ст.
Екологічний менеджмент виокремився в самостійну галузь дещо пізніше, наприкінці
20ст. Вчені, державні діячі, уряди багатьох кр ...
Засоби метрології в екологічній стандартизації
Екологія
як комплексна наука оперує інформацією, яку можна одержати тільки шляхом
вимірювань. Вони дають змогу отримати різноманітні кількісні та якісні дані,
необхідні для загальної характ ...