Тверді (промислові) відходи
Виробнича і побутова діяльність людини неминуче пов'язана з утворенням твердих відходів. Якщо газоподібні і рідкі відходи порівняно швидко поглинаються природним середовищем, то асиміляція твердих відходів триває десятки і сотні років. Місця складування відходів займають величезні території. Щорічно в Україні складується до 1,5 млрд. т твердих відходів. Всього в країні їх скупчилося до 30 млрд. т. Звалища відходів займають більше 150 тис. га. У зв'язку з низьким рівнем технологічних процесів об'єм утворення промислових відходів в Україні в 6,5 разу вище, ніж в США, і в 3,2 разу вище, ніж з країнах ЄЄС. Проблема відходів - це проблема великих міст, і чим більше місто, тим ця проблема гостріша.
Відходи - невживані для виробництва даної продукції окремі компоненти сировини або речовини, що виникають в ході технологічних процесів, і енергія, утилізації, що не піддаються, в даному виробництві.
Побутові відходи - всі відходи сфери споживання, які утворюються в житлових масивах, організаціях та установах, торгівельних закладах тощо, відходи опалювальних установок в житлових будинках, сміття з вулиць, будівництв тощо. Тверді побутові відходи (ТПВ) - непридатні для подальшого використання харчові продукти і предмети побуту, що викидаються людиною. Утилізація - вживання з користю. Сміття - тверда частина побутових відходів, утворюваних у житлових масивах. Воно включає матеріали та вироби, починаючи від старих газет, порожніх консервних банок, пляшок, харчових відходів, обгорток та пакувальних матеріалів, закінчуючи битим посудом, зношеним одягом, поламаною побутовою чи офісною технікою тощо. Відходи одного виробництва можуть служити сировиною для іншого. Реутилізація (рецикл) - отримання з використаної готовою продукції шляхом її переробки нової продукції того ж або близького нею типу (наприклад, папери з макулатури, металу з металобрухту і ін.). Використання ТПВ як початковий продукт для іншого виробництва також є одним з видів реутилізації.
Вторинні матеріальні ресурси (ВМР) - сукупність всіх видів викидів, які можуть бути використані як основний і допоміжного сировини для випуску нової продукції. Реальні вторинні матеріальні ресурси - це ті, для яких створені ефективні методи і потужності для переробки і забезпечений ринок збуту. Потенційні ВМР - всі види вторинних ресурсів, що не увійшли до групи реальних. Фільтрат - рідка складова ТПВ, сильно забруднена.
Класифікація відходів. Відходи підрозділяються на:
· побутові (комунальні) - тверді і рідкі відходи, не утилізовані в побуті, утворюються в результаті життєдіяльності людей і амортизації предметів побуту;
· промислові - залишки сировини, матеріалів, напівфабрикатів, що утворилися при виробництві продукції або виконанні робіт і втратили повністю або частково результатні споживчі властивості;
· сільськогосподарські - відходи, що утворюються в ході сільськогосподарського виробництва;
· будівельні - відходи, що утворюються в процесі будівництва будівель, споруд (зокрема дорогий і інших комунікацій) і виробництві будівельних матеріалів;
· споживання - вироби і машини, що втратили свої споживчі властивості в результаті фізичного або морального зносу;
· радіоактивні - невживані прямі і непрямі радіоактивні речовини і матеріали, що утворюються при роботі ядерних реакторів при виробництві і застосуванні радіоактивних ізотопів. Відходи промислового і сільськогосподарського виробництва називаються також виробничими відходами. Вони можуть бути токсичними і нетоксичними. Токсичні - відходи, здатні викликати отруєння живих істот.
Цікаві статті з розділу
Наукові основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем
Тема контрольної роботи "Наукові
основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем".
В умовах зростаючого
антропогенного впливу на навколишнє середовище оч ...
Екологічна адаптація флори і фауни пустель
На планеті певним чином зосереджені
певні природні зони і їхні пояси, зумовлюючи певні особливості умов середовища,
з відповідними флористичними і фауністичними угрупуваннями з їхніми
еколо ...
Генетично модифіковані організми – міфи та реалії
Населення нашої планети, що стрімко збільшується, спонукало
учених і виробників не тільки інтенсифікувати вирощування сільськогосподарських
культур і худоби, але і почати пошук принципово но ...