Вплив АЕС на навколишнє середовище і особливості санітарно-гігієнічних вимог до їхньої роботи
Основний вплив АЕС на живі організми позначається через канцерогенну вплив, що виникли і які розповсюджуються від неї радіонуклідів. Загальна властивість радіонуклідів - потужне мутагенну дію. Вони можуть викликати мутації, тобто змінювати генетичне будову клітини, порушувати протягом біохімічних процесів та ініціювати ракові захворювання.
Багато як і раніше вважають важливим лише загальний рівень опромінення, тобто коли енергія атома розглядається з точки зору швидкого ураження живих організмів. Дійсно, у випадку з АЕС таке швидке поразка трапляється лише при аваріях та катастрофах, проте при звичайних умовах експлуатації станції відбувається поступове накопичення щодня невеликих доз опромінення. радіонуклідів здатні накопичуватися в органах, тканинах, ґрунтах, водоймах і т.п. При цьому їх концентрація може зростати в тисячі, і навіть сотні тисяч разів. Це добре вивчене в екології явище так званої біоакумуляції радіоактивності.
Додаткову складність з'ясування ефекту біоакумуляції надає той факт, що всередині організму радіонуклідів розподілені зазвичай нерівномірно. Одні (наприклад, тритій, радіоводень, рубідій-87, цезій-137) розподіляються більш-менш рівномірно, інші концентруються в певних органах (наприклад, стронцій - в скелеті, йод - у щитовидній залозі).
Необхідно відзначити, що концентрація радіонуклідів залежить від безлічі факторів, а це означає, що навіть незначні вихідні викиди і концентрації радіонуклідів можуть не передбачувано стати значущими і небезпечними.
Один із самих звичайних у викидах АЕС радіонуклід цезій-137. Він швидко "рухається" в харчових ланцюжках, і, потрапляючи в організм людини, затримується в м'язових клітинах, будучи причиною одного з різновидів ракових захворювань саркоми.
Крім того, до недоліків АЕС можна віднести труднощі, пов'язані з похованням ядерних відходів, катастрофічні наслідки аварій і теплове забруднення використовуються водойм.
Безпечна робота АЕС може бути забезпечена при дотримання наступних вимог:
1) дотримання принципу глибоко ешелонованої захисту, заснованої на застосуванні систем і бар'єрів на шляху можливого виходу радіоактивних продуктів в навколишнє середовище і системи технічних і організаційних заходів із захисту бар'єрів і збереження їх ефективності;
2) існування система локалізації аварії, яка включає в себе герметичні огорожі - захисну оболонку (гермооболонки) та спринклерної систем. Захисна оболонка являє собою будівельну конструкцію з необхідним набором герметичного обладнання для транспортування вантажів при ремонті і проходу через оболонку трубопроводів, електрокабелів і людей (люки, шлюзи, герметичні проходки труб і кабелів і т.д.).
3) наявність масивних будівельних конструкцій, які забезпечують надійний захист персоналу та населення від іонізуючого випромінювання.
4) постійний контроль параметрів середовища в гермооболонки в процесі експлуатації (тиску, температури, активності).
5) наявність спринклерної системи, яка розбризкує холодну воду всередині гермооболонки, конденсує що утворюється при течах першого контуру пар і тим самим знижує тиск і температуру в оболонці. Спринклерна система використовується також для організації зв'язування йоду, що міститься в парі та повітрі герметичних приміщень, для чого на вході спринклерних насосів додається спеціальний розчин з метаборат калію. Система складається з 3-х незалежних каналів подачі спринклерного розчину під оболонку, кожен з яких складається з спринклерного насоса, водоструминної насоса, бака хімреагентів, арматури та трубопроводів.
6) існування система забезпечення радіаційної безпеки персоналу АЕС і населення.
Цікаві статті з розділу
Забруднення навколишнього природного середовища
Земля – це планета на якій ми
живемо. З космосу вона виглядає, як прекрасна, біла з блакитним куля. Більша
частина Землі покрити голубою водою океанів та морів. Суша Землі – коричневого
кол ...
Актуальні проблеми у сфері екологічної безпеки
Екологія сьогодні набуває значення наукової основи організації раціонального
природокористування. Нині вона визначається як вчення про взаємодію живих
організмів з навколишнім середовищем (д ...
Основні способи утилізації та рекуперації відходів хімічної промисловості
Хімічні процеси і реактори, об'єднані
в хіміко-технологічні системи, складають основу виробництва в багатьох галузях
промисловості: нафтохімічній, металургії чорних і кольорових металів, цел ...