Спеціалізація всередині видів
До цих пір в якості одиниць, відповідних середовищу, ми розглядали види (або таксони більш високого рангу), але деякі з випадків найбільш глибокої, спеціалізованої відповідності умовам існування можна виявити саме на підвидовому рівні. Обговорюючи особливості тваринного і рослинного світу островів, ми підкреслювали, що якщо генетичний обмін і рекомбінація володіють нівелюючою дію, виникнення більшої частини найбільш помітних міжпопуляційних відмінностей пов'язано швидше за все з географічною ізоляцією різних частин вихідних популяцій, що тягне за собою припинення схрещування. І все-таки в тих випадках, коли «місцеві» сили природного відбору дуже великі, вони можуть подолати нівелюючий вплив статевого розмноження і рекомбінації. У таких випадках навіть за відсутності повної репродуктивної ізоляції «сприйтливі» генотипи можуть в місцевих умовах володіти такими перевагами, що «несприятливі» генетичні комбінації будуть неухильно усуватися (елімінуватися). Потік генів при цьому не переривається, і окремі популяції залишаються частинами одного і того ж виду, але всередині нього виникають спеціалізовані локальні раси.
Швидкість обміну генетичним матеріалом усередині популяції залежить від рухливості самих організмів або, як це буває в популяціях прикріплених організмів, від рухливості їх гамет, пилку чи насіння. Якщо особини популяції вільно переміщаються в пошуках статевих партнерів (або якщо безперешкодно поширюються їх гамети, спори або насіння), то ймовірність того, що вплив локального спеціалізованого природного відбору приведе до виникнення локалізованих, спеціалізованих відповідностей між організмами і середовищем, невелика.
Утворення спеціалізованих локальних популяцій найбільш характерно для організмів, що залишаються протягом більшої частини життєвого циклу прикріпленими. Причина в тому, що рухливі організми значною мірою контролюють умови свого існування: вони можуть уникнути згубних або несприятливих місцеперебувань або віддалитися з них і приступити до активного пошуку нових; нерухомі ж організми - вищі рослини, багато морських водоростей, корали - подібною свободою не володіють ; по завершенні разселюючої стадії життєвого циклу їм доводиться або жити в умовах, що існують там, де вони осіли, або гинути. Як зауважив Бредшоу, « . рослина не в змозі перебігти на нове місце або сховатися в затишному куточку». Все, що може вища рослина - це, розростаючись і «переростаючи» з місця на місце, вишукувати ресурси або вибиратися за межі несприятливого ділянки; видерти себе з корінням і пересадити себе за власним вибором в інше місце вона ніяк не може. Її потомство (насіння, пилок або гамети) схильне всім примхам пасивного поширення вітром, водою або тваринами (на поверхні або всередині тіла). З цих причин популяції нерухомих організмів піддаються особливо сильній дії природного відбору.
У найбільш різкій формі відмінності між способами «досягнення відповідності» із середовищем проживання, характерні для рухливих і прикріплених організмів, можна спостерігати на березі моря, де літораль поперемінно перетворюється то в наземне, то в водне місце проживання. Прикріплені водорості, гідроїдні поліпи, губки, моховинки, молюски та вусоногі раки - всі ці організми стикаються з двома протилежними крайнощами свого існування і стійко їх переносять. При цьому рухливі члени того ж водного співтовариства (креветки, краби, риби) переміщуються слідом за своїм водним місцем життя, а птиці, що годуються біля урізку води, пересуваючись то вперед, до моря, то назад, до берега, слідують за поперемінними скороченнями і розширеннями свого наземного місце проживання. Прикріпленим організмам доводиться виносити повний добовий цикл змін у їхньому навколишньому середовищі, а рухливим організмам така витривалість ні до чого: вони переміщаються слідом за приливами і відливами. Відповідність таких рухливих організмів середовищу свого існування дозволяє їм уникати впливу багатьох чинників природного відбору. Рухливість наділяє організм здатністю підбирати місце проживання за власною міркою. Нерухомий організм повинен бути скроєний за міркою свого місцеперебування.
Цікаві статті з розділу
Технологія метанового зброджування гнойової біомаси
Робота виконана на основі даних отриманих під
час проходження виробничої практики в сільськогосподарському товаристві
з обмеженою відповідальністю розташованому у Васильківському районі Київ ...
Екологiчна ситуацiя Чернігівської області
Чернігівська область
розташована на півночі України в Поліській і Лісостеповій зонах Придніпровської
низовини, в басейні річки Десни. На заході і північному заході межує з
Гомельською облас ...
Характеристика екологічної ситуації в місті Запоріжжя
Головною задачею курсового проекту є визначення основних факторів впливу на навколишнє середовище природних та техногенних чинників. Визначити основні фізико-географічні процеси, які розвиваються на т ...