Розмаїття всередині угруповань
Існує безліч пояснень різноманітності, що має місце всередині спільнот.
а) У природі не буває однорідних місць існування. Навіть
однорідний на перший погляд внутрішній простір лабораторної пробірки неоднорідний у силу неминучої наявності кордону - скляної стінки. З цією обставиною часто стикаються мікробіологи, коли вирощувані ними організми підрозділяються на дві форми: пристінну і ту, що залишається в товщі культурального середовища. Ступінь неоднорідності середовища залежить від розмірів організму, що сприймає її. Поруч з гірчичним насінням грудочка ґрунту - гора, а для гусениці один-єдиний листок може стати довічним прожитком. Проростання насіння,що лежить в тіні листка, може затримуватися, тоді як насіння, що лежить за межами тієї ж самої тіні, може без перешкод прорости. Те, що з боку представляється екологу однорідним середовищем, для організму, що живе в ньому, може виявитися мозаїкою з абсолютно непридатних і цілком прийнятних ділянок.
б) У зв'язку зі сказаним слід зауважити, що всередині більшості (можливо, всіх) місцеперебувань маються градієнти умов або доступних ресурсів. Ці градієнти бувають просторовими або тимчасовими; останні в свою чергу можуть бути циклічними (зв'язаними, наприклад, з добової або сезонної ритмікою), спрямованими (накопичення забруднюючої речовини в озері) або безладними (зв'язаними, наприклад, з пожежами, градом і тайфунами).
в) Поява в деякій частині середовища одних організмів негайно ж підвищує її різноманітність для інших. Сама присутність організму означає, що труп його врешті-решт можна буде з'їсти, а якщо він живий, то може збагачувати навколишнє середовище послідом, сечею або опалим листям. Його власне живе тіло може служити місцем проживання організмів інших видів або ресурсом для хижаків, паразитів і хвороботворних організмів, яким до появи його в співтоваристві нічого було там робити.
Своїм походженням різноманітність, існуюча всередині природних угрупувань, може бути зобов'язана неоднорідності всіх трьох перерахованих типів. «Тлумачення» цього розмаїття-вправа в якійсь мірі тривіальна. Тим, що в рамках одного і того ж угрупування співіснують рослина, яка використовує сонячне світло, що живе на цій рослині гриб, що поїдають цю рослину травоїдна тварина і оселився в організмі тварини гельмінт, нікого не здивуєш. Разом з тим для більшої частини співтовариств характерна наявність цілого ряду популяцій різних організмів, що володіють вельми схожою будовою і дуже сильно (принаймні на перший погляд) нагадують один одного способом життя. Тлумачення й осягнення різноманітності такого роду - вправа вже зовсім не тривіальна.
Деякі відмінності організмів різних видів,що спільно мешкають в межах одного і того ж угрупування, демонструють антарктичні тюлені. Вважають, що нащадкові форми тюленів виникли в Північній півкулі, де їх викопні рештки відомі з міоцену; одна з груп тюленів, однак, перемістилася на південь, у більш теплі води, і, мабуть, в кінці міоцену або початку пліоцену (близько 5 млн. років тому) заселила Антарктику. Коли туди проникли тюлені, Південний океан, мабуть, ряснів їжею і був вільний від великих хижаків (що, до речі, знову має місце в наші дні). Судячи з усього, саме в таких умовах група зазнала дивергентної еволюції як на рисунку 3.1. Тюлень Уедделла, наприклад, годується головним чином рибою і володіє неспеціалізованою зубною системою; тюлень-крабоїд споживає майже виключно криль, і його зуби пристосовані до відцідження криля з морської води; у тюленя Росса маленькі, гострі зуби, а поїдає він в основному пелагічних кальмарів; у морського ж леопарда зуби великі, загострені, «хапальні», і харчується він найрізноманітнішою їжею, в тому числі іншими тюленями, а в певну пору року і пінгвінами.
Насправді, можливість і ступінь співіснування тюленів різних видів в одних і тих же спільнотах зумовлюється, ймовірно, відмінностями між ними. Якщо тюлені двох або більше видів споживають приблизно одну і ту ж їжу приблизно на одній і тій же глибині (як, наприклад, субантарктичний морський слон і тюлень Росса), то вони ізольовані географічно (їх ареали перекриваються лише в незначній мірі). Якщо ж існують багатовидові угруповання, то вони складаються з видів тюленів, що використовують у їжу різні організми (з тюленя-крильоїда, тюленя Росса і морського леопарда; із морського леопарда і морського слона; із тюленя Уедделла і морського леопарда - див. рисунок 3.1).
Рисунок 3.1 - Склад їжі деяких представницький групи антарктичних ластоногих, глибина, на якій вони добувають їжу, і будова їх зубів.
Цікаві статті з розділу
Розроблення системи автоматизації процесу очищення нікельмістких стічних вод
Охорона навколишнього середовища
є одним з основних завдань народного господарства. У зв'язку з цим проблема
очищення стічних вод промислових підприємств і населених місць придбала
особливо ...
Методологічні аспекти екологічного менеджменту
Менеджмент є наукою, яка динамічно розвивається з початку 20ст.
Екологічний менеджмент виокремився в самостійну галузь дещо пізніше, наприкінці
20ст. Вчені, державні діячі, уряди багатьох кр ...
Моделювання і прогнозування стану водного об’єкта внаслідок антропогенного впливу
У світі все живе пов'язане з водою і значною мірою складається з води.
Академік В.І. Вернадський зазначав, що "вода стоїть осібно в історії нашої
планети, не має природного тіла, яке мо ...