Конвергенція й паралелізм
Відповідність між організмами і середовищем нерідко проявляється у подібності будови та способу життя організмів, що мешкають в подібних умовах, але належать до різних філетичних ліній (тобто до різних гілок еволюційного дерева). Явища подібної схожості до того ж сприяють спростуванню уявлення про те, ніби кожному типу середовища існування відповідає один і тільки один варіант «досконалого організму».
Свідоцтва виникнення подібності особливо переконливі, коли відповідні філетичні лінії видалені, а подібними функціями наділені структури зовсім різного еволюційного походження, тобто структури аналогічні, а не гомологічні. Коли спостерігається таке явище, ми говоримо про конвергентну еволюцію.
Рисунок 2.7 - Приклад конвергентної еволюції: схожість зовнішньої будови тіла великих морських хижаків, що представляють різні генеалогічні лінії тваринного царства.
Великі водні хижаки виникли в чотирьох абсолютно різних групах: серед риб, плазунів, птахів і ссавців. Подібність зовнішньої будови,яка зображена на рисунку 2.7, тим більш чудово, що вона приховує глибокі відмінності внутрішньої будови та обміну речовин, що свідчать про настільки ж глибокі відмінності еволюційної історії зображених організмів.
Насіння багатьох вищих рослин поширюється птахами. Птахів приваблює наявність м'ясистої цукристої тканини, яку вони поїдають і перетравлюють. Під цією тканиною насіння, захищене товстими оболонками; воно проходять через травний тракт неушкодженим, а іноді перебування в ньому навіть стимулює його проростання. У різних представників рослинного царства м'якоть плодів бере своє походження від абсолютно різних структур. Ряд прикладів наведено на додатку 2. Багато з зображених рослин належать до далеко віддалених один від одного філогенетичних ліній, наприклад тисс - голонасінна рослина, а всі інші - покритонасінні. Втім, навіть у межах одного лише сімейства розоцвітих для утворення привабливої м'ясистої оболонки насіння «задіяні» вельми різноманітні структури. Суниця, яблуня, персик - всі вони утворюють привабливу для птахів м'якоть і (або) захищають своє насіння абсолютно різними способами.
Класичний приклад такого роду паралельної еволюції - адаптивна радіація плацентарних і сумчастих ссавців. Сумчасті потрапили в Австралію в крейдяний період (близько 90 млн. років тому), коли єдиними ссавцями, що мешкали там були представники своєрідної групи однопрохідних, або яйцекладущих (в даний час представленої лише єхидною і качкодзьобом). Потім в еволюції їх послідкувало виникнення безлічі форм (радіація), у багатьох відношеннях в точності повторило процеси еволюційної радіації ссавців на інших континентах. На рисунку 2.8 наведені приклади екологічних відповідностей між сумчастими і плацентарними ссавцями. І зовнішня будова, і спосіб життя тварин повторюються з такою вражаючою детальністю, що мимоволі виникає відчуття, ніби середовище проживання плацентарних і сумчастих ссавців складалася з «екологічних ніш», в які еволюція акуратно «вставила» відповідні екологічні еквіваленти. (Важливо пам'ятати, що в протилежних групах, які витерпіли конвергентну еволюцію, у сумчастих і плацентарних радіація почалася з одним і тим же набором обмежень і можливостей, оскільки обидві групи походять від спільних предків.)
Можна припустити, що настільки разючу подібність зовнішньої будови ряду рослин (найчастіше аж ніяк не споріднених) відображає настільки ж разюча подібність умов, в яких вони виростають. Насправді ж ці рослини «вмонтовані» в абсолютно непорівнювані рослинні співтовариства показані в таблиці 2.1. Треба думати, високогір'я, а часто і острови, де ростуть мегафіти з числа дводольних, мають мало спільного як з підлісками, до складу яких входять пальми і деревоподібні папороті, так і з посушливим місцем проживання багатьох алое і агав.
Рисунок 2.8 - Паралельна еволюція сумчастих і плацентарних ссавців. Тварини зіставлених видів нагадують один одного як за зовнішнім виглядом, так і за особливостями способу життя.
Цікаві статті з розділу
Екологія водосховищ
Режим річкового стоку характеризується значною
нерівномірністю і знаходиться в різкому протиріччі з режимом його споживання
більшістю галузей народного господарства. З усіх можливих засобів ...
Проблема утилізації твердих побутових відходів
Сміттєві війни, комунальні
корупційні оборудки й створення стихійних звалищ триватимуть в Україні
безкінечно, якщо докорінно не буде змінено всю систему поводження з відходами.
У Німеччин ...
Екологічні проблеми деяких водних екосистем України
Тема реферату "Екологічні проблеми деяких водних екосистем України".
В рефераті розглянуто екологічні проблеми водних екосистем України, а саме:
- Азовського моря;
- ...