Особливості тваринного й рослинного світу островів
Фауна і флора островів (будь вони оточені водами океану або «морем» рослинності, що відрізняється) володіють декількома особливостями, що відрізняють їх від фауни і флори материків. Стосовно ж до питань, обговорюваних у цій главі, особливості острівних біот пояснюють три важливих взаємозалежних положення, а саме:
) відповідно між організмом і середовищем присутня історична складова;
) варіант «досконалого організму», відповідний даному типу умов існування, не обов'язково є єдиним;
) природний відбір, впливаючи на абсолютно різні організми, здатний приводити їх у відповідність з однотипними умовами проживання.
Просто кажучи, фауна і флора островів володіють двома відмінними рисами: на островах менше видів, ніж на порівнянних материкових ділянках тих же розмірів; крім того, багато з острівних видів злегка або навіть суттєво відрізняються від видів, що населяють найближчу порівнювану ділянку материка. Основних причин тому дві. По-перше, фауна і флора острова обмежені формами, предки яких зуміли до цього острова дістатися; сила цього обмеження, звичайно, визначається віддаленістю острова від материка або від інших островів і різна для різних груп організмів в залежності від властивої цим організмам здатності до розселення. По-друге, через ту ж саму відособлену швидкість еволюційного перетворення острівної популяції може виявитися достатньою для того, щоб подолати наслідки обміну генетичним матеріалом з батьківською популяцією на материку.
Розтлумачимо другий пункт більш докладно. Біологи визнають організми належать до одного й того ж виду, якщо ці організми здатні схрещуватися, вільно обмінюючись при цьому генетичним матеріалом і виробляти плідне потомство. Такий обмін генами (як, і перетасування генів у результаті рекомбінації) сприяє згладжуванню генетичної неоднорідності популяції. Навпаки, репродуктивна ізоляція (наприклад, подібна до тієї, що існує між острівною і материковою популяціями) зазвичай створює передумови еволюційного становлення більш локалізованих, суто місцевих відповідностей між організмами і середовищем. Дійсно, репродуктивна ізоляція - це, мабуть, істотний крок на шляху до розщеплення єдиного предкового виду тварин на два. Ця обставина, поза всяким сумнівом, дуже багато дає для розуміння того, чому на островах багато ендемічних видів, а також особливих «рас» або «підвидів», що відрізняються від материкових форм, але не настільки, щоб іменуватися окремими видами.
Один із найяскравіших прикладів острівного видоутворення являють плодові мухи роду Drosophila, що населяють Гавайські острови. Цей же приклад, безсумнівно, найкращим чином вивчений в генетичному відношенні. Гавайський острівний ланцюг - вулканічного походження,він формувалася поступово протягом останніх 40 млн. років у міру того, як центральна частина Тихоокеанської літосферної плити, потроху зрушуючи в північно-західному напрямку, проходила над магматичним вогнищем (таким чином, о. Нііхау - найдавніший з Гавайських островів, а сам о. Гавайї - наймолодший). На рисунку 2.5 зображено Гавайський острівний ланцюг, простежено родинні відносини між видами шляхом вивчення поперечної смугастості хромосом. Найдавніші види - D.primaeva (вид 1) і A attigua (вид 2), вони зустрічаються лише на найдавнішому з заселених дрозофілами островів (Нііхау). Ці види, як і всі інші з числа нині існуючих, позначені чорними кружечками; види гіпотетичні, існування яких в минулому доводиться допустити для встановлення зв'язків між видами нині існуючими, позначені білими кружечками. Позначення кожного виду поміщено над тим островом (або островами), де він зустрічається (при цьому острова Молокаї, Ланаї і Мауї об'єднані в одну загальну групу). На островах Нііхау і Кахоолаве дрозофіл немає. Перший поселенець з роду Drosophila, мабуть, досяг Гавайського архіпелагу 40 млн. років тому - тоді, коли жодного з теперішніх островів ще не існувало.
Цікаві статті з розділу
Вплив діяльності ЗАТ Житомирський м’ясокомбінат на атмосферне середовище
Повітря,
вода, сонячна енергія, якісна їжа - це все першонеобхідні компоненти
нормального існування людини на нашій планеті. Без їжі людина може
прожити" місяць, без води - тиждень, а ...
Агроекологічний моніторинг грунтів
Актуальність теми: Багато пізніше, вже в XX столітті, в науці виник термін моніторинг для визначення системи цілеспрямованих повторних спостережень за одним або більше елементами навколишнього природ ...
Технологія метанового зброджування гнойової біомаси
Робота виконана на основі даних отриманих під
час проходження виробничої практики в сільськогосподарському товаристві
з обмеженою відповідальністю розташованому у Васильківському районі Київ ...