Історія створення та дослідження природних заповідників Херсонщини
В середині січня декілька років поспіль в багатьох державах, і, звичайно, в Україні відмічався День заповідників і національних парків. Заповідники та національні парки створюються для того, щоб зберегти типові чи рідкісні ділянки природи зі своїми видами рослин та тварин, які їх населяють. Заповідники, - це перш за все, наукові лабораторії в природі. Тут вчені досліджують складні закони природи, що не змінювалася людиною.[18]
На території України є 21 заповідник, з яких на Херсонщині знаходиться зразу декілька - біосферний заповідник Асканія - Нова, Азовсько-Сивашський національний природний парк, Чорноморський біосферний заповідник, Джерелгатський природний парк і Олешківські піски. Першість за всіма параметрами (рік створення, площа, кількість класі, видів і підвидів тваринного світу різноманітність рослинності) належить «Першому чуду України» - Асканії-Новій - цьому унікальному куточку природи.
Тут, на відстані 140 кілометрів від Херсона - центру області, розташований єдиний в Європі степ, трави якого не знають покосів, і ось вже більше 90 років (офіційна дата відкриття заповідника - 1921 рік) залишається таким, яким його створила природа.[35]
Ще одна значна дата з’явилась в «біографії» заповідника - грудень 1984 року. З цього часу заповідник рішенням УІІІ сесії Бюро Міжнародної координаційної ради за Програмою ЮНЕСКО «Людина і біосфера» був включений у Міжнародну систему біосферних заповідників (резервацій ).
Інша, більш підходяща назва для Асканії-Нової - музей під відкритим небом. Тут збереглися древні кургани, кам’яні скіфські баби, створені скульпторами тих далеких часів. Тут на площі в 11 тисяч гектарів, існує велика кількість тварин і птахів. Весною і влітку ці степи розквітають тюльпанами, ірисами, гіацинтами, польовими гвоздиками, ромашками. Срібна димка ковилу вкриває весь степ.
Територія Херсонщини має особливе значення для збереження зональної та інтрозональної біоти, зосередженої, в основному, на територіях об’єктів природно-заповідного фонду національного та міжнародного значення.
На території області знаходиться 77 об’єктів і територій природно-заповідного фонду загальною площею 245740,74 га (близько 8,63 % від площі області), що є добрим показником серед областей України, але не відповідає науковим рекомендаціям для степової зони - 10 %.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна Української академії аграрних наук - природоохоронна, науково-дослідна установа міжнародного значення (Сертифікат ЮНЕСКО про включення до міжнародної мережі біосферних резерватів від 15.02.85р.).
У 1874 р. в Асканії-Новій будують перші вольєри з ініціативи та при фінансовій підтримці Фрідріха Єдуардовича Фальц-Фейна, де утримуються місцеві дикі птахи та тварини, яких тут же в степу ловили селянські хлопчаки. Через 10 років тут вже був невеликий зоопарк. А в 1885 році тут вже утримувалось біля 50 видів птахів і 4 види тварин, Прийнято вважати 1889 рік роком закладки основ знаменитого надалі асканійського зоопарку. В період з 1911 по 1915 рр в Асканії-Нова утримувалось 52 види тварин і 208 видів птахів. 8 лютого 1921 року Декретом Совнаркому УРСР Асканія-Нова була оголошена Державним степовим заповідником УРСР.
Заповідний степ «Асканія-Нова» репрезентує типчаково-ковилову підзону. За давністю заповідання асканійський степ є одним з найстаріших на Землі.
Рис. 2.1. Типчаково-ковилова підзона Асканії-Нова.
Колекція тварин зоологічного парку «Асканія-Нова» внесена до реєстру об'єктів, що становлять наукове Національне надбання України (Постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року № 472). Значення зоопарку полягає у збереженні та відтворенні у спеціально створених умовах різноманітних видів тварин, поверненні їх у природу.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми сільського господарства в Україні
В умовах науково-технічного прогресу значно ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи, почала опановува ...
Тварини-індикатори забруднення навколишнього середовища
Актуальність. Всі живі організми тісно пов’язані з навколишнім
середовищем, яке впливає на їх життя і розвиток.
Сучасний глобальний
характер впливу людини на біосферу у поєднанні з підвищ ...
Екологічні проблеми сільськогосподарського виробництва
Тема контрольної роботи «Екологічні проблеми сільськогосподарського виробництва».
Основне завдання сільського господарства полягає в одержанні високоякісної екологічно чистої продукції ро ...