Атомні електростанції і екологічні проблеми, що виникають при їх експлуатації
З кінця 1960‑х років починається бум ядерної енергетики. В цей час виникли, принаймні, дві ілюзії, пов'язаних з ядерною енергетикою. Вважалося, що енергетичні ядерні реактори достатньо безпечні, а системи стеження і контролю, захисні екрани і навчений персонал гарантують їх безаварійну роботу, а також вважалося, що ядерна енергетика є «екологічно чистою», оскільки забезпечує зниження викиду парникових газів при заміщенні енергетичних установок, що працюють на викопному паливі.
Ілюзія про безпеку ядерної енергетики була зруйнована після декількох великих аварій у Великобританії, США і СРСР, апофеозом яких стала катастрофа на чорнобильській АЕС. Катастрофа в Чорнобилі показала, що втрати при аварії на ядерному енергетичному реакторі у декілька разів перевищують втрати при аварії на енергетичній установці такої ж потужності, що використовує викопне паливо. У епіцентрі аварії рівень забруднення був настільки високий, що населення ряду районів довелося евакуювати, а ґрунти, поверхневі води, рослинний покрив виявилися радіоактивно зараженими на багато десятиліть. При цьому відносно чорнобильського викиду багато що залишається невідомим, і ризик здоров'ю населення від аварійних викидів цієї АЕС істотно занижений, оскільки в більшості країн СНД відсутня хороша медична статистика. Поряд дослідників США було встановлено, що з травня по серпень 1986 року, спостерігалося значне зростання загального числа смертей серед населення, висока дитяча смертність, а також знижена народжуваність, пов'язані з високою концентрацією радіоактивного йоду‑131 з чорнобильської хмари, що накрила США.
За чотири літні місяці зросла кількість смертей від пневмонії, різних видів інфекційних захворювань, СНІД в порівнянні з середнім числом смертей за цей період в 1983–1985 роках. Все це з високою статистично достовірною вірогідністю пов'язано з поразкою імунної системи чорнобильськими викидами.
Такої ж точної статистики немає і для більшості інших країн, виключаючи Німеччину. На півдні Німеччини, де чорнобильські випадання були особливо інтенсивними, дитяча смертність зросла на 35 %.
Проте небезпека ядерної енергетики лежить не тільки у сфері аварій і катастроф. Навіть без них близько 250 радіоактивних ізотопів потрапляють в навколишнє середовище в результаті роботи ядерних реакторів. Ці радіоактивні частинки разом з водою, пилом, їжею і повітрям потрапляють в організми людей, тварин, викликаючи ракові захворювання, дефекти при народженні, зниження рівня імунної системи і збільшують загальну захворюваність населення, що проживає навколо ядерних установок.
Департамент суспільної охорони здоров'я штату Массачусетс з 1990 року встановив, що у людей, АЕС, що живуть і працюючих в двадцятимильній зоні, «Пілігрим», біля міста Плімут, в 4 рази вище захворюваність лейкемією, чим очікувалося. Статистично помітне збільшення випадків захворювань лейкемією і раком виявлене в околицях АЭС «Троян» в місті Портленд, штат Орегон. Захворюваність лейкемією дітей в селищі біля британського ядерного центру в Селлафілде в 10 разів вище, ніж в середньому по країні, і, поза сумнівом, пов'язана з його роботою. Це стало відомо в 1990 році, а недавно офіційно підтверджено Британським комітетом з радіології.
Цікаві статті з розділу
Екологічна оцінка стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела
Метою даної роботи є обґрунтування теоретико-методологічних засад та набуття практичних навичок екологічної оцінки стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела.
...
Моніторинг атмосферного повітря
Атмосфера - це повітряна оболонка Землі, значення якої важко переоцінити. Збереження теплоти і захист живих організмів від згубних доз космічного випромінювання, джерело кисню для дихання, вуглекислог ...
Радіоактивне забруднення
Особливе
місце у забрудненні оточуючого середовища займає радіоактивне забруднення.
Найбільшою з них у всій Європі є Чорнобильська катастрофа яка і стала наслідком
радіоактивного забрудненн ...