Перетворення речовин і потік енергії в біогеоценозі
Розглянутий біогеоценз, як і інші, підпорядковується двом фундаментальним законам природи: першому і другому законам термодинаміки:
Перший закон термодинаміки - енергія не зникає і не з'являється. Вона переходить з однієї форми в іншу. Загальна сума енергії залишається постійною. Наприклад, світло переходить в тепло, сонячна енергія переходить в енергію хімічних сполук.
Другий закон термодинаміки - ефективність переходу енергії з однієї форми в іншу ніколи не буває 100%. Всі форми енергії намагаються перейти в менш організовану, більш хаотичну форму (ентропію). Цей закон ще іноді називають законом ентропії. Ентропія - це міра хаосу, міра невпорядкованості. Організми здатні підтримувати складну структуру, впорядкованість. Але для цього необхідно, щоб до них постійно надходила енергія.
У природних біогеоценозах процес утворення енергії в живих організмах і її подальше перетворення можна представити таким чином: СО2 + Н2О + світло + хлорофіл → АТФ → органічна речовина → дихання → СО2 + Н2О + АТФ → зростання, розвиток, розмноження та ін
Шлях, по якому можна простежити, як передається енергія в біогеоценозах від одного організму до іншого, називають ланцюгом харчування. Місце кожного організму в цій ланцюга називають трофическим рівнем.
Трофічні рівні і супутні їм енергетичні зв'язки і відносини складають структуру біогеоценозу. У ньому постійно відбувається перенесення речовин і енергії, укладеної в їжі, спочатку створеної переважно зеленими рослинами шляхом поїдання одних організмів або продуктів їхньої життєдіяльності іншими. Так, шляхом з'єднання між собою окремих ланок утворюється ланцюг живлення. У біогеоценозі звичайно формується кілька харчових ланцюгів, які не ізольовані одна від одної, а тісно переплітаються, утворюючи харчову або трофічну мережу.
Найважливіша особливість організації біогеоценозу - послідовний розподіл всіх компонентів трофоенергетіческім рівнями ланцюгів живлення та їх взаємопов'язаним сполученням - харчовим (кормовим) мереж, які представляють собою єдину функціональну систему обміну речовин і енергії в його рамках. Але такі закономірності перетворення речовин і потоку енергії характерні для природного біогеоценозу.
За рахунок того, що квартира - штучно створений біогеоценоз, багато трофічні зв'язки, характерні для природного біогеоценозу, у ньому порушені. Припустимо, якісь трофічні рівні можуть бути випущені з ланцюга харчування. Ланцюги живлення є обірваними або більше короткими, більшою мірою, ізольованими один від одного. Як вже говорилося раніше, все це пов'язано з тим, що підтримка балансу біогеоценозу в даному випадку залежить від людини, адже включення нових компонентів в харчові ланцюги здійснює саме він.
Цікаві статті з розділу
Природоохоронні території
В
своїй курсові роботі я хочу розглянути, на мою думку, глобальне питання всього
людства - природоохоронні території. Для збереження природи створюють заповідні
території. Вони належать дер ...
Атомна енергетика та її вплив на довкілля
На всіх стадіях свого розвитку людина була тісно пов'язана
з навколишнім світом. Але з тих пір як з'явилося високоіндустріальне
суспільство, небезпечне втручання людини в природу різко підси ...
Технологія метанового зброджування гнойової біомаси
Робота виконана на основі даних отриманих під
час проходження виробничої практики в сільськогосподарському товаристві
з обмеженою відповідальністю розташованому у Васильківському районі Київ ...