Характеристика збитків, заподіяних техногенними родовищами
Одним з основних джерел забруднення НС є техногенні відходи виробництва. У цьому зв’язку проведена комплексна оцінка стану НС ПТС, що дозволяє вибрати найбільш оптимальні природоохоронні заходи. Суть даної оцінки полягає в характеристиці екологічних, соціальних та економічних наслідків техногенного зміни НС у великих промислових регіонах або в територіальних межах природно-технічних систем (ПТС).
Екологічні наслідки зумовлені проведенням спеціальних інженерно - екологічних моніторингових досліджень просторової структури ПТС, а соціально - економічні наслідки - це кількісна оцінка втрат, які несе народне господарство в результаті забруднення природного середовища підприємствами гірничо - видобувної промисловості. Оцінка економічного збитку, що завдається народному господарству викидами забруднюючих речовин в атмосферу, водні об’єкти та забрудненням земель, проводиться згідно Тимчасової галузевої методики [65] і рекомендується застосовувати в двох модифікаціях: збиток, що наноситься гірничим підприємством довкіллю за період існування, і питомий збиток, який припадає на 1 т кінцевої продукції даного підприємства, т / рік.
На схемі наведені джерела забруднення НС та види збитків. З наведеної класифікації джерел забруднення НС природно-технічними системами (ПТС) (рис. 5.1) видно, що одним з основних джерел є техногенно-рудні і нерудні відходи.
Рис. 5.1 - Джерела забруднення природного середовища промисловими підприємствами та види економічного збитку.
Таким чином, згідно з рисунком, річний економічний збиток визначається за формулою 5.1:
,
де У - сумарний економічний збиток від річної маси всіх видів викидів, що надходять у природне середовище від окремого джерела або підприємства в цілому, т / рік;
Уа - економічний збиток, що заподіюється річним викидом забруднень в атмосферне повітря, т / рік;
Ув - економічний збиток, заподіяний річним скиданням забруднюючих домішок у водні об’єкти, т / рік;
Уз - економічний збиток від річного порушення і забруднення земельних ресурсів, т / рік.
Одним з важливих видів еколого-економічного і соціального збитку є відвернений збиток, формування та зміна шляхом підвищення його рівня на підприємствах, який безпосередньо впливає на їх ефективність в цілому. Відвернений збиток є одним з визначальних факторів ефективності діяльності підприємств, що дозволяє представити його в якості ефекту від природоохоронної діяльності, як різниця між можливим і фактичним збитками в певний момент часу [66].
Цікаві статті з розділу
Заходи по покращенню стану атмосферного повітря
Для
того щоб покращити повітряний стан необхідно провести ряд заходів, а саме :
технологічні
;
архітектурно
- планувальні ;
санітарно
- технічні ;
законодавчі
;
Схема
роботи цикло ...
Оцінка стану міської системи м. Рівного
Що являє
собою місто? Передусім, місто уже на початку свого існування являло собою факт
концентрації населення, знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села
характерним і донині є протил ...
Генетично модифіковані організми – міфи та реалії
Населення нашої планети, що стрімко збільшується, спонукало
учених і виробників не тільки інтенсифікувати вирощування сільськогосподарських
культур і худоби, але і почати пошук принципово но ...