Характеристика викидів в атмосферне повітря від відвалів
Приземні шари атмосфери приймають масові викиди пилу, який зазвичай містить у підвищених кількостях токсичні компоненти (важкі метали), і також отруйні гази (оксиди вуглецю та азоту, сірчистий ангідрид, з’єднання бензолу, акролеїн та багато інших). Це відбувається в значних обсягах практично у всіх виробничих процесах, пов’язаних з видобутком і переробкою корисних копалин. За даними А.Г. Бушева [60] та ін. токсичні вуглеводні виділяються при видобутку і переробці руд з газово - рідких включень, представляючи небезпеку для людини в умовах обмеженого простору лабораторій, фабрик і підземних виробок. У ВНМС розроблена геоекологічна класифікація рудних родовищ за цими видами забруднень. Підприємства мінерально - сировинного комплексу дають близько 30 % обсягу викидів в атмосферу. Зі скороченням площі лісів (до 180 тис.км2 / рік) і посиленням викидів відбулося порушення кругообігу вуглецю - біологічне середовище вже не поглинає весь обсяг вуглекислоти, що надходить в атмосферу. Рослинний покрив суші (особливо тропічні ліси) контролюють до 70 % вологообміну континентів. Тому техногенні зміни в біосфері привели до прискорення утворення пустельних ландшафтів. Різке збільшення швидкості цих процесів в останні 100 -150 років пов’язано з промисловою та науково - технічною революцією. Площа лісів у світі скоротилася з 62 до 36 млн. км2 в історичний період, а Російська рівнина з початку 18 сторіччя позбулася 0.9 млн. км2 лісового покриву (з наявних 2.4 млн. км2).
Нагрітий приземний шар атмосфери у відсутності рослинного покриву концентрує пил і важкі вихлопні гази. Частина забруднювальних речовин несеться при підйомі теплого повітря, але коли холодні повітряні потоки проникають в приземні шари атмосфери, утворюється смог, блокуючий підйом легких частинок. При випаданні опадів краплі води концентрують пил і розчиняють кислото-утворюючі гази. Це призводить до випадання кислотних опадів (часто з певною концентрацією токсичних компонентів). Високі концентрації шкідливих компонентів можуть виникнути і в росі, обсяги води якої досить незначні. Самоочищення атмосфери відбувається повільно. Так, окис вуглецю і пил осідають протягом 2-4 місяців, а дія фреонів розтягується на десятки років.
Основні джерела забруднення атмосфери пилом при відкритій розробці родовищ наведено в таблиці 4.1. В даний час на кар’єрах вибухові роботи здійснюються в основному за допомогою проведення масових вибухів. Масовий вибух на кар’єрі є потужним періодичним джерелом викиду в атмосферу великої кількості пилу і газів.
Таблиця 4.1 - Основні джерела забруднення атмосфери при відкритій розробці
Технологічні процеси і об’єкти |
Джерела забруднення |
Підготовка до виймання |
Буропідривні роботи, різка каменю |
Виїмка і навантаження |
Екскаватори, навантажувачі, скрепери |
Транспортування |
Кар’єрний транспорт |
Відвальне господарство |
Екскаватори та поверхня відвалів |
Проммайданчик (збагачувальні фабрики, дробарки, котельні, гаражі, Рембази) |
Різні збагачувальні і котельні установки, автотранспорт, склади ПММ, хвостосховища |
В даний час обсяг масового вибуху досягає 2 млн. м3 підірваних гірських порід. За один масовий вибух викидається в атмосферу 100-250 т пилу і 6000-10000 м3 шкідливих газів. Пилогазова хмара при масовому вибуху викидається на висоту 150-300 м, у своєму розвитку вона може досягати висоти 16 км і поширюватися за напрямком вітру на значну відстань (10-14 км). Обсяг пило газової хмари досягає 15-20 млн. м3, концентрація пилу в залежності від різних причин змінюється від 680 до 4250 мг/м3, а питоме пилоутворення становить 0,043-0,254 кг пилу на 1 кг підірваної речовини.
Запилювання при виїмці і навантаженні гірської маси з розвалу підірваних гірських порід, особливо вугілля, досить значне, якщо не застосовуються спеціальні заходи щодо пилоподавлення. Крім утворення пилу, виймальні і виїмково - транспортуючі машини з дизельним приводом виділяють значну кількість шкідливих газів, у тому числі окис вуглецю, оксиди азоту, акролеїн.
При транспортуванні кар’єрних вантажів особливо велике забруднення атмосфери має місце при експлуатації автотранспорту, який є пересувним джерелом газовиділень і здування пилу з автошляхів. Основна частка токсичних домішок надходить в атмосферу з відпрацьованими газами. Дизельні двигуни викидають у великій кількості сажу, яка в чистому вигляді - нетоксична речовина. Однак частинки сажі, володіючи високою адсорбційною здатністю, несуть на своїй поверхні молекули і частинки токсичних речовин, у тому числі і канцерогенних. Сажа може тривалий час перебувати в підвішеному стані в повітрі, збільшуючи тим самим час впливу токсичних речовин на людину.
Цікаві статті з розділу
Природно-заповідні території та Червоні книги в системі збереження ландшафтного і біологічного різноманіття
Тема реферату "Природно-заповідні
території та Червоні книги в системі збереження ландшафтного і біологічного
різноманіття".
До складу природно-заповідних
територій входять діл ...
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...
Еколого-ландшафтні особливості Кордівки (м. Чернігів)
Актуальність. Місто – це
антропогенна екосистема, що являє собою концентроване розміщення промислових і
побутових споруд, та населення, яке знаходиться на його території. На відміну
від сіл ...