Характеристика впливу техногенних родовищ на навколишнє середовище
В Криворізькому залізорудному басейні відбулися значні зміни навколишнього середовища. Екстенсивна експлуатація родовищ залізних руд у басейні протягом довгого часу зумовила катастрофічне порушення еколого-геологічного стану у величезному регіоні. У м. Кривому Розі на вузькій смузі протяжністю більше 100 км відмічена рекордна концентрація гігантських гірничовидобувних і переробних підприємств, де проживає близько 1 млн. чоловік. На частку кожного з них припадає майже дві тони шкідливих промислових викидів, в результаті чого Кривий Ріг вийшов на одне з перших місць у СРСР з онкозахворювань. Місто виявилося перед перспективою екологічного колапсу [22].
У Кривбасі виробляється до 4-6% світового обсягу виробництва товарних видів залізорудної сировини. Промислова розробка залізних руд в Криворізькому басейні ведеться вже більше 100 років і за цей період було видобуто близько 4 млрд. т таких руд і вилучено з надр близько 9 млрд. м3 гірської маси. Найбільш інтенсивно розробка залізорудних родовищ в басейні велася в 60-80-х роках минулого сторіччя з продуктивністю 120-150 млн. т товарної залізної руди на рік.
Однак такі масштаби розробки та її інтенсивність далеко не завжди були виправдані економічно, а методи її здійснення вже і в ті роки приводили до вкрай негативних екологічних наслідків для регіону. При цьому вирішенню проблем, що виникають в результаті масових порушень природного стану надр, мало приділялося уваги.
З кінця 80-х років екологічна ситуація в регіоні стала серйозно ускладнюватися. Це було обумовлено тим, що у вказаний період стали вмасовому порядку проявлятися наслідки розробки залізорудних родовищ у вигляді неприйнятно високих характеристик порушення стану природного середовища. Серед найбільш несприятливих наслідків розробки, які призвели до такої ситуації, можна виділити наступні:
1. Надзвичайно висока порушеність геомеханічного стану надр.
2. Порушення природного гідрогеологічного режиму надр.
3. Надзвичайно сильне забруднення повітряного басейну.
Необхідно підкреслити, що ці фактори діють в комплексі (одночасно) і пов’язані між собою. В результаті цього стала формуватися не тільки несприятлива, але і небезпечна ситуація. Розглянемо, загалом, причини, що викликають таку ситуацію.
Висока порушеність геомеханічного стану надр викликана тим, що розробка залізорудних родовищ супроводжувалася вилученням величезних обсягів гірської маси на значних за розміром гірських відведеннях видобувних підприємств. При цьому такі підприємства розташовані практично в одну лінію, що розповсюджується з півдня на північ. На рис. 1.3 показано розташування Південного кар’єру з відвалами.
Рис. 1.3 - Розташування Південного кар’єру з відвалами
В результаті, утворилася безперервна зона порушення надр довжиною майже у 80 км. Вона характеризується близьким розташуванням і чергуванням зон зрушення і обвалення земної поверхні від підземної розробки, областей суцільного вилучення порід у кар'єрах, ділянках підроблених, але не завалених порід, складів порожніх порід і шламосховищ, ділянок, на яких в зону впливу підземної розробки потрапляють кар'єри. Таке положення формує небезпечні умови в результаті виникнення умов, що сприяють розвитку значного гірського тиску і наявності масивів ослаблених порід і підземних порожнин. Це створює небезпеку масового зсування порід, гірських ударів і навіть локальних землетрусів.
Цікаві статті з розділу
Оцінка стану екологічної системи басейну річки Інгул
Нині екологія стала теоретичною основою та науковою базою для розробки питань охорони природи й раціонального використання її ресурсів, визначення стратегії й тактики гармонізації взаємин людського су ...
Співвідношення особливостей накопичення важких металів в овочах та фруктах в умовах великого міста
У зв’язку з погіршенням в Україні екологічного стану навколишнього
середовища постало питання достеменного вивчення і об’єктивної оцінки стану
рослинної продукції. У Харкові розроблена і усп ...
Вплив живих організмів на географічну оболонку
В епоху науково-технічного прогресу особливого значення набувають знання
про життєві процеси на Землі в цілому. Важливу роль у цих процесах відіграють
живі організми. За мільярди років, які ...