Перспективи використання техногенних родовищ
На сьогоднішній день в Україні актуальним є питання вирішення проблеми використання техногенних відходів як потенційного джерела вторинної сировини. Внаслідок складування відходів промислових підприємств накопичилося близько 30 млрд. т. відходів на площі понад 160 тис. гектарів. Усі родовища створені без урахування їх подальшого освоєння [18]. Саме існування ТР на земній поверхні викликає негативні наслідки для стану НС.
В розвинених індустріальних країнах світу рівень використання промислових відходів досягає 70-80 %, тоді як в Україні та ближньому зарубіжжі він не перевищує 12-15 %. В США, наприклад, з промвідходів отримують 20 % всього алюмінію, 33 % заліза, 50 % свинцю і цинку, 44 % міді і т. д. Подібна тенденція використання вторинних ресурсів спостерігається в Канаді, Великобританії, ПАР, Іспанії та інших країнах. Наприклад:
В штаті Монтана ( США ) з відвалів рудника Мандіскі отримують щорічно 2 т Au і 4 т Ag при вмісті у відвалах золота - 0,84 г / т і срібла - 2,8 г / т.
У штаті Мічиган ( США ) з хвостів збагачення, що містять 0,3 % Cu, досягнуто вилучення 60 % міді.
У ПАР з відвалів золото-видобувних фабрик при вмісті золота - 0,53 г / т і урану - 40 г / т отримують 3,5 т золота і 696 т урану на рік при продуктивності 50000 т / добу.
Для Казахстану, Росії та України, країн, що виробляють значну частку всієї мінеральної продукції світу і володіють потужним гірничопромисловим потенціалом, проблема утилізації промислових відходів має першочергове значення.
Важливою обставиною є те, що собівартість товарної продукції з промислових відходів в 5-15 разів менше, ніж в тих, які видобуваються традиційними способами. Активне використання промислових відходів мінеральної сировини дозволить отримати прибуток в мільярди доларів щорічно [6].
Перспективність використання техногенних родовищ очевидна, оскільки їх використання дозволяє одночасно вирішувати цілий ряд економічних, соціальних і екологічних проблем.
Економічні проблеми:
. Постійне подорожчання сировини, що вилучається з надр, у зв’язку з розробкою родовищ на все більш значних глибинах, часто з закономірним зниженням вмісту цінних компонентів. В останні 30 років вартість сировини неухильно зростає на 5-10% на рік, незважаючи на впровадження нової техніки і навіть автоматизацію деяких виробництв.
2. Виснаження запасів корисних копалин у надрах Землі. Наприклад, при сучасному рівні видобутку і збагачення, запасів цинку залишилося на 25-30 років, а свинцю на 50-60 років.
. Зниження продуктивності праці і зменшення темпів видобутку корисних копалин у зв’язку з постійним погіршенням гірничо-геологічних умов видобутку (великі глибини, бідні руди).
Соціальні проблеми:
1. Ускладнення ситуації з використанням робочої сили в багатьох рудних районах внаслідок зменшення обсягу робіт, викликаного виснаженням запасів корисних копалин.
2. Погіршення умов праці при експлуатації глубокозалягаючих родовищ.
Екологічні проблеми:
1. Виключення з господарського обороту великих площ земель, зайнятих відходами виробництва.
. Знищення або зниження якості земель через пилові замети з відвалів і хвостосховищ.
. Забруднення навколишнього середовища (ґрунтів, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря) важкими металами і солями в концентраціях, які нерідко перевищують допустимі норми.
Залучення в переробку сировини з техногенних родовищ забезпечує:
1. Скорочення витрат на пошуки нових і розвідку експлуатованих родовищ.
2. Збереження вичерпних мінеральних ресурсів в надрах, так як запасів корисних компонентів, що накопичилися у відходах ГЗК, достатньо, щоб задовольнити потреби на багато десятиліть вперед.
Цікаві статті з розділу
Еколого-економічна оцінка впливу мисливської фауни на агроценози Центрального Придніпров`я
Об’єкти
досліджень - мисливська видів птахів, агроценози.
Мета
роботи - дослідити сучасний стан мисливських видів
птахів Центрального Придніпров’я на прикладі Черкаської області: динамік ...
Екологія і практична діяльність людини
Погіршення стану більшості екосистем біосфери, істотне
зменшення біопродуктивності й біорізноманітності, катастрофічне виснаження
ґрунтів і мінеральних ресурсів за небаченої забрудненості по ...
Природоохоронні території
В
своїй курсові роботі я хочу розглянути, на мою думку, глобальне питання всього
людства - природоохоронні території. Для збереження природи створюють заповідні
території. Вони належать дер ...