Періодизація розвитку екологічного менеджменту
Д. Боткін, А. Шнайдер, Д. Медоузов не стали розвивати напрям геологічного управління підприємством, а зосередили свою увагу на еколого-економічних показниках та унормуванні екологічних процесів в виробництві. В Україні цим аспектам діяльності виробництв приділяли увагу Г.В. Дуганов, С.І. Денисов, Б. Боровських. Однак питання організації природоохоронної діяльності на підприємствах, на жаль, фактично не досліджувалися.
Організація екологічних процесів на виробництві та питання екологічного управління стали розглядатися наприкінці 80-х років минулого століття. Активно велося унормування природоохоронної діяльності, запроваджувалися заходи щодо зниження відходів, застосування ресурсозберігаючих технологій. Однак природоохоронні заходи на вітчизняних підприємствах не були скоординованими, не було чіткої програми організації та контролю природоохоронної діяльності, була відсутня система зв’язку «екологія - економіка» на підприємстві. Західні вчені та економісти першими стали приділяти увагу цьому напрямку, систематизувати організацію та вводити природоохоронне управління на промисловому підприємстві. Нового розвитку цей процес набув після низки міжнародних конференцій на початку дев'яностих років. Найбільш активно цей процес розпочався з середини дев'яностих років, тоді було сформовано основні поняття в цій галузі: «екологічний менеджмент», «екологічне управління», «менеджмент навколишнього природного середовища».
Аналіз вітчизняної наукової літератури дозволяє зробити висновок про існування двох рівнів управління станом навколишнього природного середовища: макро- і мікрорівень. Більшість науковців та вчених займається дослідженнях макрорівня. На сучасний момент дослідження на мікрорівні, рівні підприємств, недостатньо розвинуті, дослідження мікрорівня за галузевим напрямом також не отримали розвитку.
Цікаві статті з розділу
Проблема знешкодження або часткової утилізації твердих побутових відходів
Відходи — залишки сировини, матеріалів,
напівфабрикатів, що утворилися при виробництві продукції або виконанні робіт і
вихідні споживчі властивості, що втратили повністю або частково; попутн ...
Ефективність заходів по покращенню якості води
Вода - найцінніший природний ресурс. Вона відіграє виняткову
роль у процесах обміну речовин, що складають основу життя. Величезне значення
вода має в промисловому і сільськогосподарському ви ...
Екологічний стан Ємільчинського району Житомирської області
На
Землі скорочуються ареали і знижується чисельність багатьох видів живих
організмів. Багато з них зникає через діяльність людини.
У
природи ми беремо все необхідне для нашого життя. Ал ...