Захист озонового шару на локальному рівні
В Україні спостереження за станом озонового шару проводять на п’яти озонометричних станціях ( у Києві, Борисполі, Одесі, Львові й на Карадагу в Криму. За даними цих спостережень, протягом останніх 10 років загальний вміст озону в атмосфері був значно нижчим від кліматичної норми ( аналогічна картина спостерігалася для всієї північної півкулі Землі в межах широт 40-60° ). Протягом 2000 року озонових аномалій над Україною не спостерігалося, проте було зафіксовано кілька випадків зменшення вмісту озону до критичних значень.
Аналіз якості атмосферного повітря України виявив високі рівні забруднення ( з перевищенням ГДК) фенолами у Маріуполі, Макіївці, Краматорську.
Над Україною (окрім південної частини) загальний вміст озону за останні 20 років зменшився на 6%, і утворилася аномальна зона. Про це слід пам'ятати! Особливо небезпечна «озонова дірка» влітку. У цей період дуже потерпають очі, тому треба користуватися сонцезахисними окулярами. Варто утримуватися і від загару, щоб не зашкодити шкірі. [1]
Міжнародний екологічний фонд надав Москві, Києву допомогу для поетапного скорочення використання озоноруйнівних речовин. Гроші направлені підприємствам, які виробляють аерозолі, холодильну техніку для переходу до використання вуглецевого аерозольного пропелента Сам фтор не приймає участі в розпаді озону (гідрофторфреони (HFC) розщеплюються до атомів фтору, які, у свою чергу, швидко реагують з водою (O), утворюючи стабільний фтороводень (
)). Йод також не руйнує стратосферний озон, оскільки йодовмісні органічні речовини майже повністю витрачаються ще в тропосфері. Тому потрібно замінити хлорфтор, бром вуглеводні на фторовмісні фреони. Запропоновано також використовувати замінники - хлорфторвуглеводні, до складу своїх молекул входить водень, хімічний зв’язок яких менш міцний. [10]
Висновок
Ознайомившись із проблемою, можна зробити висновки, що величезну тривогу в світі викликало перезабруднення атмосфери шкідливими газами, що призвело до збільшення площ озонових «дір». Явище спричинило зниження захисної дії озонового шару від сонячного ультрафіолетового випромінювання й, як наслідок, - масові захворювання людей ( рак шкіри, опіки, втрата зору ), і тварин - дельфінів, китів, які проживають під озоновими «дірами» ( Австралія, Південна Аргентина, Ірландія, Скандинавія).
Проблема охорони озонового шару регулюється Віденською конвенцією про охорону озонового шару 1985 року та Монреальським протоколом з поправками та уточненнями з речовин, які руйнують озоновий шар. Вони передбачають гнучкі заходи з скорочення викидів озоноруйнуючих речовин, при чому вони включають економічні заходи, обмін технологіями та фінансову допомогу
Нажаль, розрахунки показують,що навіть при успішному виконанні прийнятого графіку реалізації досягнутих угод вміст хлору в атмосфері повернеться до рівня 1986 року тільки в 2030 році. Причина - міграція фреонів, які вже потрапили в атмосферу з її нижніх шарів в більш високі і великий час їх «життя» в природних умовах. Ці сполуки дуже стабільні, час їх існування в атмосфері великий - багато десятиліть.
Згідно оцінки експертів Всесвітньої метеорологічної організації, при рівні надходження в атмосферу фреонів, який був на початку 90 - х років, концентрація озону в стратосфері через 15-20 років повинна зменшитися на 17%, після того стабілізуватися. При цьому клімат Землі повинен змінитися незначно, а рівень ультрафіолетового випромінювання - збільшитися на третину.
Забруднення атмосфери - явище глобального масштабу. Атмосфера не знає кордонів і тому для її охорона від забруднення вимагає мобілізації зусиль людей усього світу. Відносно важливості охорони атмосфери американський вчений і письменник Луїс Баттан пише: “ Одне з двох: або люди зроблять так, що повітря стане менше, або його забруднення зробить так, що на Землі стане менше людей ”.
Цікаві статті з розділу
Природо-заповідний фонд лісової зони України, його структура та зонально-регіональні властивості
Українське
Полісся, яке простягається із заходу на схід на 750 км і займає близько 20%
території України, складає значну частину Поліської низовини - важливого
регіону Європи в межах Україн ...
Аерокосмічний моніторинг як система оцінювання і прогнозування майбутнього стану довкілля
Космічні знімки разом з матеріалами традиційних методів вивчення Землі дають надійні дані для будови еколого-геологічних моделей територій, що досліджуються.
Довгострокова стратегія охорони та збереж ...
Флора вільноплаваючих рослин Чернігівщини
Актуальність. Ми живемо в епоху гострого
конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна
господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що
...