Причини і види забруднення водних джерел. Оцінка економічного збитку від забруднення і нераціонального використання водних ресурсів
Ср - концентрація розчиненої у воді нафти на глибині п, г/м3;
Сф.к - фонова концентрація розчиненої у воді нафти, г/м1;
V- об'єм забрудненої води, м3, визначається за формулою , де n - глибина поширення нафти у воді, м.
Площа розливу нафти S може бути визначена кількома способами, наприклад за результатами аерозйомки або за проведеними інспектором визначеннями маси нафти на одиницю площі (1 м2) за зовнішнім виглядом нафтової плівки та оцінками геометричних розмірів плями нафти.
Збитки від наднормативних скидів визначаються за формулою:
де V - інтенсивність скидання оборотних вод, м3/год.; Т- тривалість наднормативного скиду, год.; Сс.ф- середня фактична концентрація забруднюючих речовин у зворотних водах, г/м3; Сд - дозволена для скиду концентрація забруднюючих речовин, визначена при затвердженні ГДС (ТУС), г/м3. У разі скиду речовин, які відсутні в переліку допустимих, а фактична концентрація їх перевищує ГДК для водного об'єкту, що приймає зворотні води, в розрахунковій формулі Сд приймається рівним ГДК; 0,003- базова ставка відшкодування збитків, в частках неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, НМД/кг. (розрахована як середня вартість знешкодження різних забруднюючих речовин в долях неоподатковуваного мінімуму доходів за одиницю маси речовини); Аі - показник відносної небезпечності речовини, визначається співвідношенням 1/Сгдк, де Сгдк- гранично допустима концентрація цієї речовини згідно з СанПіН № 4630-88 або Узагальненим переліком ГДК шкідливих речовин для води рибогосподарських водойм.
У разі скиду речовин, для яких не встановлено рівні ГДК або орієнтовно-безпечні рівні впливу (ОБРВ), показник відносної небезпечності приймається рівним 100, а при ГДК- «відсутність»-100 тис.
Для завислих речовин показник відносної небезпечності приймається рівним 0,3, а для підприємств, що експлуатують комунальні системи каналізації 0,1.
n - величина неоподатковуваного мінімуму доходів громадян в одиницях національної валюти; К- коефіцієнт, що враховує категорію водного об'єкту у відповідності з додатком №3; 103 - коефіцієнт, що враховує розмірність величин.
Збитки за наднормативні скиди комунальними каналізаціями відшкодовуються у разі порушення технологічних режимів роботи очисних споруд, передбачених проектом у розмірі, який не повинен перевищувати 50% прибутку за послуги каналізації за час порушення природоохоронного законодавства (крім аварійних, скидів).
Збитки від самовільних, аварійних та санкціонованих вимушених скидів зворотних вод (крім скидів із водних транспортних засобів) визначаються за формулою:
де позначення аналогічні тим, що використані у попередній формулі.
Збитки за аварійні скиди комунальними каналізаціями відшкодовуються у розмірі, що не повинен перевищувати 50% річного прибутку за послуги каналізації.
Збитки від скидів зворотних вод із водних транспортних засобів визначається за формулою:
де W - об'єм скинутих зворотних вод, м3; Сф- фактична концентрація забруднюючої речовини в зворотних водах, г/м3. У разі відсутності даних про витрати скинутих із судна господарсько-фекальних вод та їх концентрацію, об'ємним накопиченням їх для суден І категорії (судна довжиною більше 65 м необмеженого району плавання, незалежно від чисельності екіпажу) приймається 50 л, а для всіх інших категорій 25 л на одну особу за добу при БСК20-350 мг/л і вмісті твердих завислих речовин 350 мг/л.
Позначення інших показників аналогічні тим, що використані раніше.
Збитки від аварійних та інших скидів, речовин у чистому вигляді (нафтопродуктів, фенолів та ін.) визначаються за формулою:
Цікаві статті з розділу
Вплив теплових електростанції на навколишнє середовище. Шляхи зниження негативного впливу на навколишнє середовище
Споживання
енергії є обов'язковою умовою існування людства. Наявність доступною для
споживання енергії завжди було необхідно для задоволення потреб людини,
збільшення тривалості та поліпшен ...
Еколого-економічна оцінка техногенних родовищ Кривбасу
У світі за останні декілька десятиліть видобуто більше корисних копалин, ніж за всю попередню історію. Людство, в пошуках нових джерел мінеральної сировини, почало освоювати шельфи і дно морів та океа ...
Співвідношення особливостей накопичення важких металів в овочах та фруктах в умовах великого міста
У зв’язку з погіршенням в Україні екологічного стану навколишнього
середовища постало питання достеменного вивчення і об’єктивної оцінки стану
рослинної продукції. У Харкові розроблена і усп ...