Природно-заповідні об’єкти загальнодержавного значення
Заказники
Згідно з Законом «Про природно-заповідний фонд України» земельні, водні та інші ділянки заказників належать тим же власникам і землекористувачам, які були до створення заказників. В заказнику забороняється діяльність, що суперечить цілям і завданням заказника, а господарська, наукова та інші види діяльності, що не суперечать цьому, проводяться згідно з законодавством. Власники і землекористувачі відповідають за дотримання режиму охорони та збереження об’єкта. Заказники поділяються на ландшафтні, лісові, ботанічні, загально зоологічні, орнітологічні, ентомологічні, іхтіологічні, гідрологічні, загально геологічні, палеонтологічні та карстово-спелеологічні [17].
В залежності від їх екологічної і наукової цінності заказники можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.
«Березові гайки» лісовий заказник площею 1320 га в Іванівському та Рибальчанському лісництвах Голопристанського району. Тут на Іванівській піщаній арені зберігаються природні березові ліси, утворені березою дніпровською. Це ендемічний вид пониззя Дніпра і Південного Бугу, який занесений до Червоної книги України, а формація берези дніпровської як ендемічне, зникаюче угруповання занесено до Зеленої книги України. З ендемічних видів в заказнику зростають дрік дніпровський, зіновать дніпровська, чебрець дніпровський, жовтозілля дніпровське. Є рідкісні види мохів, лишайників, грибів.
«Ягорлицький» орнітологічний заказник площею 18620 га. Розташований в акваторії Ягорлицької затоки Чорного моря в Голопристанському районі. Входить до складу Рамсарських водно-болотних угідь. В акваторії заказника, що є буферною зоною Чорноморського біосферного заповідника, зимує величезна кількість водоплавних птахів. Видовий склад цих птахів такий, як і в заповіднику, він охарактеризований при описі птахів заповідника.
«Джарилгацький» ботанічний заказник площею 300 га створений для охорони рідкісного червонокнижного виду золотобородника цикадового. Розташований на острові Джарилгач в Скадовському лісництві Скадовського району. Золотобородник зростає на дещо підвищених елементах рельєфу в степовій центральній частині острова.
Заказник у зв’язку з обмеженою площею уже не виконує завдань, що ставились при його створенні, адже золотобородник зараз поширився далеко за його межі. Заказник не надає охорони ще майже 10 видам рослин, двом видам лишайників багатьом видам тварин, що мають такий же високий природоохоронний статус. Необхідно взяти під охорону весь острів Джарилгач, однокілометрову зону відкрита моря та всю Джарилгацьку затоку, надавши цьому комплексу статус національної чи регіонального природного парку, оскільки цей комплекс відіграє дуже важливу роль в екологічному коридорі морських узбереж.
«Саги» ландшафтний заказник площею 500 га. Розташований в Цюрупинському районі.
На території заказника охороняються лісові ценози, псамофіти і степи, згладжені піщані кучугури, озера, болотні ценози. Серед лісових ділянок важливе місце займає природна рослинність - рідкісні формації берези дніпровської та ковили дніпровської, а також зарості вільхи звичайної. З рідкісних видів зустрічається гадюка звичайна, зростають зозулинець болотний, целокаулон степовий. Озера та заболочені ділянки є місцем гніздування та перебування значної кількості птахів. Шкоду заказнику наносять пожежі в соснових лісах, а також недавно побудований автомобільний шлях [15].
Цікаві статті з розділу
Динаміка вилову риби в природних водоймах та вплив екологічних факторів на продуктивність
Актуальність теми. В зв`язку з ростом народонаселення у всьому світі дуже велика увага
приділяється проблемі збільшення білкових ресурсів і підвищення біологічної
цінності різних харчових пр ...
Еколого-економічні проблеми водокористування та шляхи їх вирішення
Водні запаси на Землі
величезні, вони утворять гідросферу - одну з потужних сфер нашої планети.
Гідросфера - найважливіший елемент біосфери. Вона поєднує всі води земної кулі,
включаючи оке ...
Екологічні проблеми сучасного суспільства
Змістовні орієнтири нашого життя забезпечує філософія, а нашій культурі - самопізнання. Справедливо, що істинна філософія є духовною квінтесенцією епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джер ...